arşiv

yazılar buna göre etiketlendi; ‘direksiyon sınavı tarihi belli oldumu’

Direksiyon Sınav Tarihi

Cumartesi, 28 Ara 2013 yorum yok

2013 aralık ayında ehliyet sınavına giriş yapan ve direksiyon sınavına giriş yapabilecek aday sürücülerin. sınav tarihleri belli oldu. Ocak ayının ilk hafta sonu yanı 4 ocak 2014 veya 5 ocak 2014 tarihinde direksiyon sınavına girecektir. Son 3-4 gün içerisinde sınav tarihi net olarak belli olacaktır. Sınava ilk girecek olan kişi 4 ocak 2014 tarihi saat 8:00 sularında girecektir. Ehliyet kursuna bağlı olduğu bölgenin belediyenin belirlemiş olduğu bir güzargah üzerinde yapılmaktadır. Daha önceki sınavlarda bağlı bulunduğu kurs hocaları önde otururken şimdi ise arka tarafta oturmaktadır. Sebebi ise hocaların öğrencilere yardım ettiği veya yardım edebileceği sebebiyle ön taraftan arka tarafa alınmasıdır. Direksiyon sınav günü ehliyet alma hakkına sahip olan kişiler sınav yerine kendi imkanlarıyla gitmektedir. Ehliyet kurslarının öğrencilerini götürmek gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

2014 yılının ilk direksiyon sınavı olan 4 ocak veya 5 ocak sınavı, cumartesi ve pazar günü yapılacaktır. Son 3-4 gün kala ehliyet direksiyon sınavına girecek olan kişilere bağlı bulundukları ehliyet kursları tarafından bildirilecektir. Sınava girmeden önce 50 Tl lik bir harç söz konusudur. Bu harç parasını kendi ehliyet kursunuza vererek ödeme yapabilirsiniz.

Direksiyon sınavında yapılması gereken hususlar başlıca şu şekilde, Öncelikli olarak emniyet kemeri takmanız şarttır. Oturuş pozisyonunuz debriyaja sonuna kadar basacak şekilde olmalıdır. Daha sonra ayna kontrollerinizi yapılması gerekmekte. Aracınızı çalıştırdıktan sonra el freninizi indirmeden önce sol sinyalinizi mutlaka yakın. el freninizi indirip yolunuza çıkabilirsiniz tabiki aynalarınızdan kontrollerinizi yaptıktan sonra. Yolda giderken maximum 3. vitese çıkın bunun üzerine çıktığınız takdirde hocalar kanaatini olumsuz olarak kullanmakta. Kavşaklarda ve geçiş olan göbekler de hızınızı düşürün. Gerekli vites geçişlerini kullanın. vites düşürme ve yükseltmeleri mutlaka doğru bir şekilde yapın. olabildiğince orta şeritte aracınızı kullanın. işaretlere ve levhalara mutlaka dikkat edin. bunları yaptığınız takdirde geçmemeniz için olumsuz bir sebep kalmayacaktır.

şimdiden tüm sınava girecek olan kişilere başarılar diliyorum. umarım Sınavları umduklarından daha iyi geçer ve ehliyeti almak için ne kadar çok uğraşıyorlarsa trafikte de o kadar çok dikkatli giderler.